Какво представляват полифенолите?


Полифенолите са категория растителни съединения, които предлагат различни ползи за здравето.
Смята се, че редовната консумация на полифеноли стимулира храносмилането и здравето на мозъка, както и предпазва от сърдечни заболявания, диабет тип 2 и дори някои видове рак.
Червено вино, черен шоколад, чай и горски плодове са едни от най-известните източници. И все пак много други храни също предлагат значителни количества от тези съединения.
Тази статия разглежда всичко, което трябва да знаете за полифенолите, както и най-добрите растителни източници.
Какво представляват полифенолите?
Полифенолите са категория съединения, които естествено се срещат в растителните храни, като плодове, зеленчуци, билки, подправки, чай, черен шоколад и вино.
Те могат да действат като антиоксиданти, което означава, че могат да неутрализират вредните свободни радикали, които иначе биха увредили клетките ви и биха увеличили риска от състояния като рак, диабет и сърдечни заболявания.
Смята се също, че полифенолите намаляват възпаленията, което се смята за основната причина за много хронични заболявания.
Видове полифеноли
Идентифицирани са повече от 8 000 вида полифеноли. Те могат да бъдат допълнително категоризирани в 4 основни групи:
Флавоноиди
Около 60% от всички полифеноли са флавоноиди. Примерите включват кверцетин, кемпферол, катехини и антоцианини, които се намират в храни като ябълки, лук, черен шоколад и червено зеле.
Фенолни киселини
Тази група представлява около 30% от всички полифеноли. Примерите включват стилбени и лигнани, които се намират най-вече в плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и семена.
Полифенолни амиди
Тази категория включва капсаициноиди в люти чушки и авенантрамиди в овес.
Други полифеноли
Тази група включва ресвератрол в червено вино, елагова киселина в плодове, куркумин в куркума и лигнани в ленено семе, сусам и пълнозърнести храни.
Количеството и видът на полифенолите в храните зависят от храната, включително нейния произход, зрялост и начина на отглеждане, транспортиране, съхранение и приготвяне.
Предлагат се и добавки, съдържащи полифенол. Те обаче са по-малко полезни от богатите на полифеноли храни.
Обобщение
Полифенолите са полезни растителни съединения с антиоксидантни свойства, които ви помагат да сте здрави и ви предпазват от различни заболявания. Те могат да бъдат разделени на флавоноиди, фенолна киселина, полифенолни амиди и други полифеноли.
Ползите за здравето на полифенолите
Полифенолите са свързани с различни ползи за здравето.
Могат да понижат нивата на кръвната захар
Полифенолите могат да помогнат за понижаване на нивата на кръвната Ви захар, допринасяйки за по -нисък риск от диабет тип 2.
Могат да намалят риска от сърдечни заболявания
Добавянето на полифеноли към вашата диета може да подобри здравето на сърцето.
Могат да предотвратят образуването на кръвни съсиреци
Полифенолите могат да помогнат за намаляване на процеса на агрегация на тромбоцитите, като по този начин предотвратяват образуването на кръвни съсиреци
Могат да предпазят от рак
Изследванията последователно свързват диетите, богати на растителни храни, с по -нисък риск от рак и много експерти смятат, че полифенолите са отчасти отговорни за това
Могат да насърчат здравословното храносмилане
Полифенолите могат да бъдат от полза за храносмилането, като насърчават растежа на полезните чревни бактерии, като същевременно отблъскват вредните.
Могат да стимулират мозъчната функция
Богатите на полифеноли храни могат да засилят фокуса и паметта ви.
Обобщение
Полифенолите могат да помогнат за предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци, намаляване на нивата на кръвната захар и намаляване на риска от сърдечни заболявания. Те могат също така да стимулират мозъчната функция, да подобрят храносмилането и да предложат известна защита срещу рак.
Храни, в които има съдържание на полифеноли:
Плодове
- Ябълки
- Кайсии
- Черна арония
- Черно и червено френско грозде
Билки и подправки
Коприва - изключително богата на полифеноли и витамин А, С, К, витамини от група В, желязо, калций, магнезий, цинк, селен. Един чудесен натурален източник на здраве! Може да приемате коприва ежедневно изключително удобно с изцяло натуралния екстракт от дива коприва!
- Кимион
- Семена от целина
- Канела
Ядки и семена
- Бадеми
- Кестени
- Лешници
- Ленено семе
Други
- Черен чай
- Каперси
- Какао на прах
- Кафе
Заключение
Много растителни храни са естествено богати на полифеноли. Включването на разнообразие от тези храни във вашата диета е чудесна стратегия за увеличаване на приема на тези полезни хранителни вещества.
Отзиви